Hengstenkeuring 2022

We hebben er twee jaar op moeten wachten, maar eindelijk konden we als NFPS weer een reguliere hengstenkeuring te organiseren. Nadat de keuring in 2020 door corona niet door kon gaan en we in 2021 geen publiek mochten ontvangen, was het nu weer ouderwets gezellig. Op 12 maart konden we u allen welkom heten tijdens de twintigste Nationale Hengstenkeuring in de schitterende manege van De Deltaruiters in IJsselmuiden. Een mooie gelegenheid om kennis te maken met het Fell Pony ras, of om een keuze te maken voor de fokplannen met uw eigen merrie(s).

Er waren 23 aanwezige hengsten, waarvan 2 hengsten die aangeboden werden voor stamboekopname en het verkrijgen van een deklicentie. De volledige catalogus van de keuring vindt u HIER (nr 05 afwezig vanwege veterinaire redenen). Tijdens de keuring zijn er foto’s gemaakt door Marianne Schrijen. U kunt deze HIER vinden.
Ook zijn er foto’s gemaakt door Arianne Dijkstra. Deze kunt u HIER vinden. Eigenaren kunnen de foto’s hier zelf downloaden. Wanneer u ze in groot formaat wilt hebben voor bijvoorbeeld printwerk, dan kunt u de fotograaf mailen op avandenbunt@gmail.com.

Het jurycorps bestond dit jaar uit de ervaren Fell Pony juryleden J. Haarsma, H. van Hemert en H. Zoet, met daarbij het nieuwe jurylid R. van Praat.

Het jurykorps: v.l.n.r. dhr Haarsma, dhr Zoet, mevr. van Praat en dhr. van Hemert.

Het ochtendprogramma begon met de tweejarige hengst Farao Furby van de Gentiaan. Deze hengst gooide nu al hoge ogen bij de jury en behaalde met 44,5 punten een ruime twenterpremie. We hopen deze hengst volgend jaar terug te mogen zien voor stamboekopname en het hopelijk verkrijgen van een deklicentie.

De tweejarige Farao Furby van de Gentiaan.

Het programma werd vervolgd met de reeds goedgekeurde hengsten. Voor de pauze werden alle hengsten van zes t/m twaalf jaar getoond. De kwaliteit van deze rubrieken was zeer divers, met veel variatie in onder andere rastype en beweging. De punten varieerden van 38,5 t/m 49,5 punten. Alle hengsten met een eerste premie mochten in de middag terugkomen voor het kampioenschap.

De ochtend werd afgesloten met de 25-jarige hengst Sleddale Eddie, die door de vereniging in het zonnetje werd gezet. Deze hengst heeft de Duke of Edinburgh trofee toegekend gekregen door ons moederstamboek de Fell Pony Society. Deze prijs is een aantal jaren geleden door Prins Philip beschikbaar gesteld voor Fell Pony’s die aangespannen goede promotie voor het ras doen. Het is pas de tweede keer dat deze prijs aan een pony buiten de UK uitgereikt is. De hengst werd aan de lange lijnen in stap en draf aan het publiek getoond en liet zich ondanks zijn leeftijd nog goed zien. De eigenaren van Sleddale Eddie, de familie Postma zijn door het NFPS van harte gefeliciteerd. De daadwerkelijke uitreiking van de trofee zal op een later moment in de UK zelf plaatsvinden.

De 25-jarige Sleddale Eddie van de fam. Postma heeft de Duke of Edinburgh trofee toegekend gekregen.

Na de pauze ging het programma door met de hengsten van 13 jaar en ouder, de definitief goedgekeurde hengsten en de driejarige hengsten die aangeboden werden voor stamboekopname en deklicentie.

Kampioenskeuring

De dag werd afgesloten met de kampioenskeuring. Hiervoor mochten alle hengsten terugkomen die tijdens hun rubriek een eerste premie gehaald hadden. Het publiek kon genieten van een volle rubriek! De volgende pony’s maakten hun opwachting in de ring: El Macho van de Friese Wouden, Black Legend van de Wilgenhof, Air Croft JB, Wellbrow Jacob, Wildhoeve Stan, Wildhoeve Sunny Boy, Lunesdale Pearly King, Odin van het Westerkwartier, Loyd van de Bosrand en Wellbrow Tommy. De jury nam uitgebreid de tijd en liet de hengsten opnieuw rondgaan voor een laatste beoordeling en vergelijking. De keuze was niet makkelijk. De jury gaf aan dat er 4 hengsten waren die er voor hen uitsprongen. Hieruit is uiteindelijk de keuze gemaakt voor een reservekampioen en kampioen.

De strijd om het dagkampioenschap – allemaal eerste premiehengsten in de ring.

Over de reservekampioen werd onder andere gezegd: een mooie rastypische hengst, heel mooi in zijn belijning, correct op zijn benen en liet zich in zijn beweging heel actief zien.

Over de kampioen werd gezegd: Zonder de andere hengsten tekort te willen doen, willen we deze hengst extra benoemen door zijn breedte en diepte, met zijn mooie diepe bouw, mooi beenwerk, en een zeer aansprekende draf.

Reservekampioen 2022 is geworden: Wildhoeve Sunny Boy van de fam. Ottink uit Markelo.

Reservekampioen Wildhoeve Sunny Boy van de fam. Ottink.

Kampioen 2022 is geworden: Air Croft JB van mevr. Matla uit Medemblik.

Dagkampioen 2022: Air Croft JB van mevr. Matla.

Het NFPS feliciteert de eigenaren van harte met het behaalde resultaat!

Hengsten, aangeboden voor stamboekopname en deklicentie

Toegekende deklicenties

Keuringsresultaten

Hengsten, aangeboden voor stamboekopname en deklicentie

Om in aanmerking te komen voor een deklicentie, moet een hengst veterinair goedgekeurd zijn, de afstamming van de hengst moet gecontroleerd zijn én de FIS status moet bekend zijn. Daarnaast moet een hengst een ABCD-score van minimaal 60% halen.

  • El Macho van de Friese Wouden van dhr. Winkel uit Damwoude behaalde een ABCD-score van 80%.
  • Eros van de Tovensche Keien van dhr. Winkel uit Damwoude behaalde een ABCD-score van 75%.

Beide hengsten hebben hiermee voldaan aan de voorwaarden en verkrijgen een deklicentie. De hengsteneigenaren worden van harte gefeliciteerd met de behaalde deklicentie!

Keuringsresultaten

Tweejarige hengstRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremie
Farao Furby van de Gentiaan7,57788744,5Twenter

Driejarige hengsten voor stamboekopnameRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremieABCDscore ABCD
El Macho van de Friese Wouden88777,5845,5155%5%15%5%80%
Eros van de Tovensche Keien7776,57741,5245%10%15%5%75%

Vier- en vijfjarige hengstenRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremie
Dartel de Laat7,57,57,56,577,543,52
Coco de Laat76,57,5756393

Zes- en zevenjarige hengstenRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremie
Air Croft JB98,5887,58491
Wellbrow Jacob98,58877,5481
Black Legend van de Wilgenhof8,57,576,57,58451
Rackwood Union Jack86,576,577422
Guards Andy76,5766638,53

Achtjarige hengstRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremie
Udo de Knip77777,56,5422

Tien t/m twaalfjarige hengstenRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremie
Wildhoeve Sunny Boy98,5887,58,549,51
Wildhoeve Stan9887,58848,51
Lunesdale Pearly King8,58,587,57746,51
Peie van het Westerkwartier87,56,5788451
Bluewater Pim7,576,5688432
Prins van de Olde Maten77,5776,56,541,52

Hengsten dertien jaar en ouderRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremie
Odin van het Westerkwartier887,588847,51
Loyd van de Bosrand87,57,577,57,5451
Greenholme Carlos7,57,5787,56,5442
Macho77777,5641,52
Oriënt767676,539,53

Definitief goedgekeurde hengstRastypeBouwBespieringBeenwerkStapDrafTotaalPremie
Wellbrow Tommy8,577,5887,546,51

Proudly powered by WordPress | Theme: HoneyPress by SpiceThemes